ADC101C027的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:数据转换器
  • 技术类目:模数转换器 (ADC) - 精密模数转换器 (<=10MSPS)
  • 功能描述:配备 I2C 的 10 位、189kSPS、单通道 SAR ADC
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
ADC101C027的产品详情:
The ADC101C021 is a low-power, monolithic, 10-bit, analog-to-digital converter (ADC) that operates from a +2.7 to 5.5V supply. The converter is based on a successive approximation register architecture with an internal track-and-hold circuit that can handle input frequencies up to 11MHz. The ADC101C021 operates from a single supply which also serves as the reference. The device features an I2C-compatible serial interface that operates in all three speed modes, including high speed mode (3.4MHz).
Normal power consumption using a +3V or +5V supply is 0.26mW or 0.78mW, respectively. The automatic power-down feature reduces the power consumption to less than 1µW while not converting. Operation over the industrial temperature range of −40°C to +105°C is guaranteed. Their low power consumption and small packages make this family of ADCs an excellent choice for use in battery operated equipment.
ADC101C027的优势和特性:
  • I2C-Compatible 2-wire Interface which supports standard (100kHz), fast (400kHz), and high speed (3.4MHz) modes
  • Extended power supply range (+2.7V to +5.5V)
  • Up to nine pin-selectable chip addresses (VSSOP-8 only)
  • Out-of-range Alert Function
  • Automatic Power-down mode while not converting
  • Very small SOT-6 and VSSOP-8 packages
  • ±8kV HBM ESD protection (SDA, SCL)
Key Specifications
  • Resolution 10 bits; no missing codes
  • Conversion Time 1s (typ)
  • INL & DNL ±0.5 LSB (max)
  • Throughput Rate 188.9 kSPS (max)
  • Power Consumption (at 22kSPS)
    • 3V Supply 0.26 mW (typ)
    • 5V Supply 0.78 mW (typ)