ADC12C105的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:数据转换器
  • 技术类目:模数转换器 (ADC) - 高速模数转换器 (>10MSPS)
  • 功能描述:12 位、105MSPS、1.0GHz 输入带宽模数转换器 (ADC)
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
ADC12C105的产品详情:
The ADC12C105 is a high-performance CMOS analog-to-digital converter capable of converting analog input signals into 12-bit digital words at rates up to 105 Mega Samples Per Second (MSPS). This converter uses a differential, pipelined architecture with digital error correction and an on-chip sample-and-hold circuit to minimize power consumption and the external component count, while providing excellent dynamic performance. A unique sample-and-hold stage yields a full-power bandwidth of 1 GHz. The ADC12C105 may be operated from a single +3.0V or +3.3V power supply and consumes low power.
A separate +2.5V supply may be used for the digital output interface which allows lower power operation with reduced noise. A power-down feature reduces the power consumption to very low levels while still allowing fast wake-up time to full operation. The differential inputs accept a 2V full scale differential input swing. A stable 1.2V internal voltage reference is provided, or the ADC12C105 can be operated with an external 1.2V reference. Output data format (offset binary versus 2's complement) and duty cycle stabilizer are pin-selectable. The duty cycle stabilizer maintains performance over a wide range of clock duty cycles.
ADC12C105的优势和特性:
  • 1 GHz Full Power Bandwidth
  • Internal Reference and Sample-and-Hold Circuit
  • Low Power Consumption
  • Data Ready Output Clock
  • Clock Duty Cycle Stabilizer
  • Single +3.0V or +3.3V Supply Operation
  • Power-Down Mode
  • 32-Pin WQFN Package, (5x5x0.8mm, 0.5mm Pin-Pitch)
Key Specifications
  • Resolution: 12 Bits
  • Conversion Rate: 105 MSPS
  • SNR: (fIN = 240 MHz) 69 dBFS (typ)
  • SFDR: (fIN = 240 MHz) 82 dBFS (typ)
  • Full Power Bandwidth: 1 GHz (typ)
  • Power Consumption:
    • 350 mW (typ), VA=3.0 V
    • 400 mW (typ), VA=3.3 V