ADC12L066的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:数据转换器
  • 技术类目:模数转换器 (ADC) - 高速模数转换器 (>10MSPS)
  • 功能描述:12 位、66MSPS、450MHz 输入带宽模数转换器 (ADC)
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
ADC12L066的产品详情:
The ADC12L066 is a monolithic CMOS analog-to-digital converter capable of converting analog input signals into 12-bit digital words at 66 Megasamples per second (Msps), minimum, with typical operation possible up to 80 Msps. This converter uses a differential, pipeline architecture with digital error correction and an on-chip sample-and-hold circuit to minimize die size and power consumption while providing excellent dynamic performance. A unique sample-and-hold stage yields a full-power bandwidth of 450 MHz. Operating on a single 3.3V power supply, this device consumes just 357 mW at 66 Msps, including the reference current. The Power Down feature reduces power consumption to just 50 mW.
ADC12L066的优势和特性:
  • Single Supply Operation
  • Low Power Consumption
  • Power Down Mode
  • On-Chip Reference Buffer
Key Specifications
  • Resolution: 12 Bits
  • Conversion Rate: 66 Msps
  • Full Power Bandwidth: 450 MHz
  • DNL: ±0.4 LSB (typ)
  • SNR (fIN = 10 MHz): 66 dB (typ)
  • SFDR (fIN = 10 MHz): 80 dB (typ)
  • Data Latency: 6 Clock Cycles
  • Supply Voltage: +3.3V ± 300 mV
  • Power Consumption, 66 MHz: 357 mW (typ)