CD74HCT4046A的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
CD74HCT4046A的产品详情:
The signal input can be directly coupled to large voltage signals, or indirectly coupled (with a series capacitor) to small voltage signals. A self-bias input circuit keeps small voltage signals within the linear region of the input amplifiers. With a passive low-pass filter, the 4046A forms a second-order loop PLL. The excellent VCO linearity is achieved by the use of linear op-amp techniques.
  • Operating Frequency Range
    • Up to 18MHz (Typ) at VCC = 5V
    • Minimum Center Frequency of 12MHz at VCC = 4.5V
  • Choice of Three Phase Comparators
    • EXCLUSIVE-OR
    • Edge-Triggered JK Flip-Flop
    • Edge-Triggered RS Flip-Flop
  • Operating Power Supply Voltage Range
    • VCO Section . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3V to 6V
    • Digital Section . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2V to 6V
  • Wide Operating Temperature Range . . . -55°C to 125°C
  • HC Types
    • 2V to 6V Operation
    • High Noise Immunity: NIL = 30%, NIH = 30% of VCC at VCC = 5V
  • HCT Types
    • 4.5V to 5.5V Operation
    • Direct LSTTL Input Logic Compatibility, VIL = 0.8V (Max), VIH = 2V (Min)
    • CMOS Input Compatibility, Il ≤ 1A at VOL, VOH