CDCM61004的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
CDCM61004的产品详情:
The CDCM61004 is a highly versatile, low-jitter frequency synthesizer capable of generating four low-jitter clock outputs, selectable between low-voltage positive emitter coupled logic (LVPECL), low-voltage differential signaling (LVDS), or low-voltage complementary metal oxide semiconductor (LVCMOS) outputs, from a low-frequency crystal of LVCMOS input for a variety of wireline and data communication applications. The CDCM61004 features an onboard PLL that can be easily configured solely through control pins. The overall output random jitter performance is less than 1 ps, RMS (from 10 kHz to 20 MHz), making this device a perfect choice for use in demanding applications such as SONET, Ethernet, Fibre Channel, and SAN. The CDCM61004 is available in a small, 32-pin, 5-mm × 5-mm VQFN package.
1.75 GHz to 2.05 GHz range.
CDCM61004的优势和特性:
  • One Crystal/LVCMOS Reference Input Including 24.8832 MHz, 25 MHz, and 26.5625 MHz
  • Input Frequency Range: 21.875 MHz to 28.47 MHz
  • On-Chip VCO Operates in Frequency Range of 1.75 GHz to 2.05 GHz
  • 4x Output Available:
    • Pin-Selectable Between LVPECL, LVDS, or 2-LVCMOS; Operates at 3.3 V
  • LVCMOS Bypass Output Available
  • Output Frequency Selectable by /1, /2, /3, /4, /6, /8 from a Single Output Divider
  • Supports Common LVPECL/LVDS Output Frequencies:
    • 62.5 MHz, 74.25 MHz, 75 MHz, 77.76 MHz, 100 MHz, 106.25 MHz, 125 MHz, 150 MHz, 155.52 MHz, 156.25 MHz, 159.375 MHz, 187.5 MHz, 200 MHz, 212.5 MHz, 250 MHz, 311.04 MHz, 312.5 MHz, 622.08 MHz, 625 MHz
  • Supports Common LVCMOS Output Frequencies:
    • 62.5 MHz, 74.25 MHz, 75 MHz, 77.76 MHz, 100 MHz, 106.25 MHz, 125 MHz, 150 MHz, 155.52 MHz, 156.25 MHz, 159.375 MHz, 187.5 MHz, 200 MHz, 212.5 MHz, 250 MHz
  • Output Frequency Range: 43.75 MHz to 683.264 MHz
  • Internal PLL Loop Bandwidth: 400 kHz
  • High-Performance PLL Core:
    • Phase Noise typically at 146 dBc/Hz at 5-MHz Offset for 625-MHz LVPECL Output
    • Random Jitter typically at 0.509 ps, RMS (10 kHz to 20 MHz) for 625-MHz LVPECL Output
  • Output Duty Cycle Corrected to 50% (± 5%)
  • Low Output Skew of 30 ps on LVPECL Outputs
  • Divider Programming Using Control Pins:
    • Two Pins for Prescaler/Feedback Divider
    • Three Pins for Output Divider
    • Two Pins for Output Select
  • Chip Enable Control Pin Available
  • 3.3-V Core and I/O Power Supply
  • Industrial Temperature Range: 40°C to 85°C
  • 5-mm × 5-mm, 32-pin, VQFN (RHB) Package
  • ESD Protection Exceeds 2 kV (HBM)