DAC121S101-Q1的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:数据转换器
  • 技术类目:数模转换器 (DAC) - 精密数模转换器 (<=10MSPS)
  • 功能描述:12 位微功耗、RRO 数模转换器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
DAC121S101-Q1的产品详情:
The DAC121S101 device is a full-featured, general-purpose, 12-bit voltage-output digital-to-analog converter (DAC) that can operate from a single 2.7-V to 5.5-V supply and consumes just 177 µA of current at 3.6 V. The on-chip output amplifier allows rail-to-rail output swing and the three wire serial interface operates at clock rates up to 30 MHz over the specified supply voltage range and is compatible with standard SPI™, QSPI, MICROWIRE and DSP interfaces. Competitive devices are limited to 20-MHz clock rates at supply voltages in the 2.7 V to 3.6 V range.
  • DAC121S101-Q1 is AEC-Q100 Grade 1 Qualified and is Manufactured on an Automotive Grade Flow.
  • Ensured Monotonicity
  • Low Power Operation
  • Rail-to-Rail Voltage Output
  • Power-on Reset to Zero Volts Output
  • Wide Temperature Range of 40°C to +125°C
  • Wide Power Supply Range of 2.7 V to 5.5 V
  • Small Packages
  • Power Down Feature
  • Key Specifications
    • 12-Bit Resolution
    • DNL -0.15, +0.25 LSB (Typical)
    • 8-s Output Settling Time (Typical)
    • 4-mV Zero Code Error (Typical)
    • Full-Scale Error at 0.06 %FS (Typical)
    • 0.64-mW (3.6-V) / 1.43-mW (5.5-V) Normal Mode Power Consumption (Typical)
    • 0.14-W (3.6-V) / 0.39-W (5.5-V) Power- Down Mode (Typical)
Appications
  • Battery-Powered Instruments
  • Digital Gain and Offset Adjustment
  • Programmable Voltage and Current Sources
  • Programmable Attenuators
  • Automotive
All trademarks are the property of their respective owners.
  • Resolution (Bits)
  • 12
  • Number of DAC channels (#)
  • 1
  • Interface type
  • SPI
  • Output type
  • Buffered Voltage
  • Settling time (s)
  • 8
  • Features
  • Cost Optimized, Low Power
  • Reference type
  • Ext
  • Architecture
  • String
  • Rating
  • Automotive
  • Output range (Max) (mA/V)
  • 5.5
  • Output range (Min) (mA/V)
  • 0
  • Operating temperature range (C)
  • -40 to 125
DAC121S101-Q1的评估套件:
PSPICE-FOR-TI 适用于 TI 设计和模拟工具的 PSpice
在PSpice for TI 设计和仿真工具中,您可以搜索 TI (...)
TINA-TI 基于 SPICE 的模拟仿真程序
如需获取可用 TINA-TI 模型的完整列表,请参阅:SpiceRack - 完整列表
需要 HSpice (...)
ANALOG-ENGINEER-CALC 模拟工程师计算器
PMP21629 40-V to 80-V adjustable output voltage boost reference design for LiDAR applications
此参考设计使用非同步升压控制器提供 40V 至 80V 的可调节输出电压,能为负载提供最大 100mA 的电流。这是一款汽车设计,旨在为激光雷达系统等需要可调电压电源的各种应用供电。