DS100MB201的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:接口
  • 技术类目:以太网 IC - 以太网重定时器、转接驱动器和多路复用器缓冲器
  • 功能描述:具有均衡功能的 10.3Gbps 双路 2:1/1:2 多路复用器/缓冲器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
DS100MB201的产品详情:
The DS100MB201 is a dual lane 2:1 multiplexer and 1:2 switch or fan-out buffer with signal conditioning suitable for 10GE, Fibre Channel, Infiniband, SATA/SAS and other high-speed bus applications up to 10.31215 Gbps. The device performs receive equalization allowing maximum flexibility of physical placement within a system. The receiver's continuous time linear equalizer (CTLE) provides a boost to compensate for 10” of 4 mil FR4 stripline at 10.3125 Gbps. The DS100MB201 is capable of opening an input eye that is completely closed due to inter-symbol interference (ISI) induced by the interconnect medium. The transmitter features a programmable amplitude voltage levels to be selected from 600 mVp-p to 800 mVp-p. The signal conditioning settings are programmable with register control.
With a typical power consumption of 100 mW/channel at 10.3125 Gbps, and SMBus register control to turn-off unused lanes, the DS100MB201 is part of TI's PowerWise family of energy efficient devices.
DS100MB201的优势和特性:
  • Up to 10.3125 Gbps
  • Dual Lane 2:1 Mux, 1.2 Switch or Fanout
  • Adjustable Transmit Differential Output Voltage (VOD)
  • <0.3 UI of Residual DJ at 10.3125 Gbps with 10” FR4 trace
  • Adjustable Electrical IDLE Detect Threshold
  • Signal Conditioning Programmable through SMBus I/F
  • Single 2.5V Supply Operation
  • >6 kV HBM ESD Rating
  • 3.3V Tolerant SMBus Interface
  • High Speed Signal flowthru Pinout
  • Package: 54-pin WQFN (10 mm x 5.5 mm)