DS15BR400的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:接口
  • 技术类目:LVDS、M-LVDS 和 PECL IC
  • 功能描述:具有预加重功能的 4 通道 LVDS 缓冲器/中继器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
DS15BR400的产品详情:
The DS15BR400/DS15BR401 are powered from a single 3.3V supply and consume 578 mW (typ). They operate over the full -40°C to +85°C industrial temperature range and are available in space saving WQFN-32 and TQFP-48 packages.
DS15BR400的优势和特性:
  • DC to 2 Gbps Low Jitter, High Noise Immunity, Low Power Operation
  • 6 dB of Pre-emphasis Drives Lossy Backplanes and Cables
  • LVDS/CML/LVPECL Compatible Input, LVDS Output
  • On-chip 100 output termination, optional 100 Input Termination
  • 15 kV ESD Protection on LVDS Inputs and Outputs
  • Single 3.3V Supply
  • Industrial -40 to +85°C Temperature Range
  • Space Saving WQFN-32 or TQFP-48 Packages
All trademarks are the property of their respective owners.
DS15BR400的参数(英文):
  • Function
  • Buffer
  • Protocols
  • LVDS, LVPECL, CML
  • Number of transmitters
  • 4
  • Number of receivers
  • 4
  • Supply voltage (V)
  • 3.3
  • Signaling rate (Mbps)
  • 2000
  • Input signal
  • LVDS, CML, LVPECL
  • Output signal
  • LVDS
  • Rating
  • Catalog
  • Operating temperature range (C)
  • -40 to 85
DS15BR400的评估套件:
DS15BR400EVK 1.5 Gbps 四 LVDS 存储器评估板
DS15BR400 is a four channel LVDS Buffer/Repeater, featuring pre-emphasis with maximum pre-emphasis gain of approximately 6 dB at 750 MHz. The device has internal 100-ohm resistors on both, the inputs and outputs, to improve performance and minimize board size. It utilizes LVDS technology for low (...)