LM136-2.5-N的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
LM136-2.5-N的产品详情:
The LM136-2.5-N/LM236-2.5-N and LM336-2.5-N integrated circuits are precision 2.5V shunt regulator diodes. These monolithic IC voltage references operate as a low-temperature-coefficient 2.5V zener with 0.2Ω dynamic impedance. A third terminal on the LM136-2.5-N allows the reference voltage and temperature coefficient to be trimmed easily.
The LM136-2.5-N series is useful as a precision 2.5V low voltage reference for digital voltmeters, power supplies or op amp circuitry. The 2.5V make it convenient to obtain a stable reference from 5V logic supplies. Further, since the LM136-2.5-N operates as a shunt regulator, it can be used as either a positive or negative voltage reference.
LM136-2.5-N的优势和特性:
  • Low Temperature Coefficient
  • Wide Operating Current of 400 μA to 10 mA
  • 0.2Ω Dynamic Impedance
  • ±1% Initial Tolerance Available