- 点击这里打开及下载LM185-2.5QML-SP的技术文档资料
- TI代理渠道,提供当日发货、严格的质量标准,满足您的目标价格
The LM185-2.5 are micropower 2-terminal band-gap voltage regulator diodes. Operating over a 20 μA to 20 mA current range, they feature exceptionally low dynamic impedance and good temperature stability. On-chip trimming is used to provide tight voltage tolerance. Since the LM185-2.5 band-gap reference uses only transistors and resistors, low noise and good long term stability result.
The extremely low power drain of the LM185-2.5 makes it useful for micropower circuitry. This voltage reference can be used to make portable meters, regulators or general purpose analog circuitry with battery life approaching shelf life. Further, the wide operating current allows it to replace older references with a tighter tolerance part. For applications requiring 1.2V see LM185-1.2.
- Operating Current of 20 μA to 20 mA
- 0.6Ω Dynamic Impedance (A grade)
- Low Temperature Coefficient
- Low Voltage Reference2.5V