LMZ12001EXT的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:具有 20V 最大输入电压的 1A SIMPLE SWITCHER 电源模块,用于军事和坚固耐用的应用
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
LMZ12001EXT的产品详情:
The LMZ12001EXT SIMPLE SWITCHER® power module is an easy-to-use step-down DC-DC solution capable of driving up to 1A load with exceptional power conversion efficiency, line and load regulation, and output accuracy. The LMZ12001EXT is available in an innovative package that enhances thermal performance and allows for hand or machine soldering.
The LMZ12001EXT can accept an input voltage rail between 4.5V and 20V and deliver an adjustable and highly accurate output voltage as low as 0.8V. The LMZ12001EXT only requires three external resistors and four external capacitors to complete the power solution. The LMZ12001EXT is a reliable and robust design with the following protection features: thermal shutdown, input under-voltage lockout, output over-voltage protection, short-circuit protection, output current limit, and allows startup into a pre-biased output. A single resistor adjusts the switching frequency up to 1 MHz.
Electrical Specifications
  • 6W maximum total power output
  • Up to 1A output current
  • Input voltage range 4.5V to 20V
  • Output voltage range 0.8V to 6V
  • Efficiency up to 92%
  • Key Features
  • -55°C to 125°C junction temperature range