LMZ22003的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:具有 20V 最大输入电压的 3A SIMPLE SWITCHER 电源模块
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
LMZ22003的产品详情:
The LMZ22003 can accept an input voltage rail between 6 V and 20 V and can deliver an adjustable and highly accurate output voltage as low as 0.8 V. The LMZ22003 only requires two external resistors and three external capacitors to complete the power solution. The LMZ22003 is a reliable and robust design with the following protection features: thermal shutdown, programmable input undervoltage lockout, output overvoltage protection, short circuit protection, output current limit, and this device allows start-up into a prebiased output. The sync input allows synchronization over the 650- to 950-kHz switching frequency range.
LMZ22003的优势和特性:
  • Integrated Shielded Inductor
  • Simple PCB Layout
  • Frequency Synchronization Input (650 kHz to 950 kHz)
  • Flexible Start-up Sequencing Using External Soft- Start, Tracking and Precision Enable
  • Protection Against Inrush Currents and Faults such as Input UVLO and Output Short Circuit
  • Junction Temperature Range 40°C to 125°C
  • Single Exposed Pad and Standard Pinout for Easy Mounting and Manufacturing
  • Fast Transient Response for Powering FPGAs and ASICs
  • Fully Enabled for WEBENCH Power Designer
  • Pin Compatible With LMZ23605/LMZ23603/LMZ22005
  • Electrical Specifications
    • 18-W Maximum Total Output Power
    • Up to 3-A Output Current
    • Input Voltage Range 6 V to 20 V
    • Output Voltage Range 0.8 V to 6 V
    • Efficiency up to 92%
  • Performance Benefits
    • High Efficiency Reduces System Heat Generation
    • Tested To EN55022 Class B(1)
    • Low Component Count, Only 5 External Components
    • Low Output Voltage Ripple
    • Uses PCB as Heat Sink, No Airflow Required
LMZ22003的参数(英文):
  • Iout (Max) (A)
  • 3
  • Vin (Min) (V)
  • 6
  • Vin (Max) (V)
  • 20
  • Vout (Min) (V)
  • 0.8
  • Vout (Max) (V)
  • 6
  • Soft start
  • Adjustable
  • Features
  • Iq (Typ) (uA)
  • 2600
  • Regulated outputs (#)
  • 1
  • Switching frequency (Max) (kHz)
  • 950
  • Switching frequency (Min) (kHz)
  • 650
  • Duty cycle (Max) (%)
  • 83
  • Topology
  • Buck, Synchronous Buck
LMZ22003的评估套件:
LMZ22003EVAL 具有 20V 最大输入电压的 3A SIMPLE SWITCHER® 电源模块评估板