MSP430G2202的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:微控制器 (MCU) 和处理器
  • 技术类目:微控制器 (MCU) - MSP430 微控制器
  • 功能描述:具有 2KB 闪存、256B SRAM、SPI/I2C 和计时器的 16MHz MCU
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
MSP430G2202的产品详情:
MSP430G2202的优势和特性:
  • Low Supply Voltage Range: 1.8 V to 3.6 V
  • Ultra-Low Power Consumption
    • Active Mode: 220 A at 1 MHz, 2.2 V
    • Standby Mode: 0.5 A
    • Off Mode (RAM Retention): 0.1 A
  • Five Power-Saving Modes
  • Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in Less Than 1 s
  • 16-Bit RISC Architecture, 62.5-ns Instruction Cycle Time
  • Basic Clock Module Configurations
    • Internal Frequencies up to 16 MHz With Four Calibrated Frequencies
    • Internal Very-Low-Power Low-Frequency (LF) Oscillator
    • 32-kHz Crystal
    • External Digital Clock Source
  • One 16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
  • Up to 16 Capacitive-Touch Enabled I/O Pins
  • Universal Serial Interface (USI) Supporting SPI and I2C
  • Brownout Detector
  • On-Chip Emulation Logic With Spy-Bi-Wire Interface
  • Package Options
    • TSSOP: 14 Pin, 20 Pin
    • PDIP: 20 Pin
    • QFN: 16 Pin