PTH12060Y的基本参数
  • 功能描述:用于 DDR/QDR 存储器的 10A、12V 输入、总线终端电源模块
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
PTH12060Y的产品详情:
The PTHxx060Y are a series of ready-to-use switching regulator modules from Texas Instruments designed specifically for bus termination in DDR and QDR memory applications. Operating from either a 3.3-V, 5-V or 12-V input, the modules generate a VTT output that will source or sink up to 10 A of current to accurately track their VREF input. VTT is the required bus termination supply voltage, and VREF is the reference voltage for the memory and chipset bus receiver comparators. VREF is usually set to half the VDDQ power supply voltage.
Both the PTHxx060Y series employs an actively switched synchronous rectifier output to provide state-of-the-art stepdown switching conversion. The products are small in size (1 in × 0.62 in), and are an ideal choice where space, performance, and high efficiency are desired, along with the convenience of a ready-to-use module.
PTH12060Y的优势和特性:
  • VTT Bus Termination Output (Output Tracks the System VREF)
  • 10 A Output Current
  • 3.3-V, 5-V or 12-V Input Voltage
  • DDR and QDR Compatible
  • On/Off Inhibit (for VTT Standby)
  • Under-Voltage Lockout
  • Operating Temp: 40 to +85°C
  • Efficiencies up to 91 %
  • Output Overcurrent Protection (Non-Latching, Auto-Reset)
  • 57 W/in Power Density