REG711-25的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 电荷泵(无电感器)
  • 功能描述:50mA 开关电容器直流/直流转换器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
REG711-25的产品详情:
The REG711 is a switched capacitor voltage converter, which produces a regulated, low ripple output voltage from an unregulated input voltage. A wide input supply voltage of 1.8V to 5.5V makes the REG711 ideal for a variety of battery sources, such as single cell Li-Ion, or two and three cell Nickel or Alkaline based chemistries.
The input voltage may vary above and below the output voltage and the output will remain in regulation. It works equally well for step up or down without the need for an inductor, providing low EMI DC/DC conversion. The high switching frequency allows the use of small surface-mount capacitors, saving board space and reducing cost. The REG711 is thermally protected and current limited, protecting the load and the regulator during fault conditions. Typical ground pin current (quiescent current) is 1mA at full load, 60uA with no load, and less than 1uA in shutdown mode. This regulator comes in a thin MSOP-8 package with a component height of less than 1.1mm.
REG711-25的优势和特性:
  • WIDE INPUT RANGE: 1.8V TO 5.5V 5V VERSION: 2.7V TO 5.5V
  • AUTOMATIC STEP-UP/STEP-DOWN OPERATION
  • LOW INPUT CURRENT RIPPLE
  • LOW OUTPUT VOLTAGE RIPPLE
  • MINIMUM NUMBER OF EXTERNAL COMPONENTS\x97NO INDUCTORS
  • 1MHz INTERNAL OSCILLATOR ALLOWS SMALL CAPACITORS
  • "SHUTDOWN" MODE
  • THERMAL AND CURRENT LIMIT PROTECTION
  • FIVE OUTPUT VOLTAGES AVAILABLE: 5.0V, 3.3V, 3.0V, 2.7V, 2.5V