SN65LVDM050的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
SN65LVDM050的产品详情:
The SN65LVDM179, SN65LVDM180, SN65LVDM050, and SN65LVDM051 are differential line drivers and receivers that use low-voltage differential signaling (LVDS) to achieve high signaling rates. These circuits are similar to TIA/EIA-644 standard compliant devices (SN65LVDS) counterparts, except that the output current of the drivers is doubled. This modification provides a minimum differential output voltage magnitude of 247 mV across a 50- load simulating two transmission lines in parallel. This allows having data buses with more than one driver or with two line termination resistors. The receivers detect a voltage difference of 50 mV with up to 1 V of ground potential difference between a transmitter and receiver.
SN65LVDM050的优势和特性:
  • Low-Voltage Differential 50- Line Drivers and Receivers
  • Typical Full-Duplex Signaling Rates of 100 Mbps
  • Bus-Terminal ESD Exceeds 12 kV
  • Operates From a Single 3.3-V Supply
  • Low-Voltage Differential Signaling With Typical Output Voltages of 340 mV With a 50- Load
  • Valid Output With as Little as 50-mV Input Voltage Difference
  • Propagation Delay Times
    • Driver: 1.7 ns Typical
    • Receiver: 3.7 ns Typical
  • Power Dissipation at 200 MHz
    • Driver: 50 mW Typical
    • Receiver: 60 mW Typical
  • LVTTL Input Levels Are 5-V Tolerant
  • Driver Is High Impedance When Disabled or With VCC < 1.5 V