SN74ABT16500B的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:逻辑和电压转换
  • 技术类目:缓冲器、驱动器和收发器 - 通用收发器
  • 功能描述:具有三态输出的 18 位通用总线收发器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
SN74ABT16500B的产品详情:
When VCC is between 0 and 2.1 V, the device is in the high-impedance state during power up or power down. However, to ensure the high-impedance state above 2.1 V, OE\ should be tied to VCC through a pullup resistor and OE should be tied to GND through a pulldown resistor; the minimum value of the resistor is determined by the current-sinking/current-sourcing capability of the driver.
  • Members of the Texas Instruments WidebusTM Family
  • State-of-the-Art EPIC-II BTM BiCMOS Design Significantly Reduces Power Dissipation
  • ESD Protection Exceeds 2000 V Per MIL-STD-883, Method 3015
  • Latch-Up Performance Exceeds 500 mA Per JEDEC Standard JESD-17
  • Typical VOLP (Output Ground Bounce) < 0.8 V at VCC = 5 V, TA = 25°C