SN74LS365A的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:逻辑和电压转换
  • 技术类目:缓冲器、驱动器和收发器 - 同相缓冲器和驱动器
  • 功能描述:具有三态输出的 6 通道、4.75V 至 5.25V 双极缓冲器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
SN74LS365A的产品详情:
These devices feature high fan-out, improved fan-in, and can be used to drive terminated lines down to 133 ohms.
SN74LS365A的优势和特性:
  • 3-State Outputs Drive Bus Lines or Buffer Memory Address Registers
  • Choice of True or Inverting Outputs
  • Dependable Texas Instruments Quality and Reliability
  • '365A, '367A, 'LS365A, 'LS367A True Outputs '366A, '368A, 'LS366A, 'LS368A Inverting Outputs