SN75976A-EP的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
SN75976A-EP的产品详情:
The patented thermal enhancements made to the 56-pin shrink small-outline package (SSOP) of the SN75976 have been applied to the new, thin shrink, small-outline package (TSSOP). The TSSOP package offers even less board area requirements than the SSOP while reducing the package height to 1 mm. This provides more board area and allows component mounting to both sides of the printed circuit boards for low-profile, space-restricted applications such as small form-factor hard disk drives.
In addition to speed improvements, the ’976A can withstand electrostatic discharges exceeding 12 kV using the human-body model, and 600 V using the machine model of MIL-PRF-38535, Method 3015.7 on the RS-485 I/O terminals. This is six times the industry standard and provides protection from the noise that can be coupled into external cables. The other terminals of the device can withstand discharges exceeding 4 kV and 400 V respectively.