SN75LVDS83A的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
SN75LVDS83A的产品详情:
The SN75LVDS83A is characterized for operation over ambient air temperatures of –10°C to 70°C.
Alternative device option: The SN75LVDS83B is an alternative to the SN75LVDS83A for clock frequency range of 10 MHz to 135 MHz. The SN75LVDS83B is available in a smaller BGA package in addition to the TSSOP package.
SN75LVDS83A的优势和特性:
  • LVDS Display SerDes Interfaces Directly to LCD Display Panels with Integrated LVDS
  • Package Options: 8.1 mm × 14 mm TSSOP
  • 3.3-V Tolerant Data Inputs
  • Transfer Rate up to 100 Mpps (Mega Pixel Per Second)
  • Pixel Clock Frequency Range: 10 MHz to 100 MHz
  • Suited for Display Resolutions Ranging From HVGA up to HD With Low EMI
  • Operates From a Single 3.3-V Supply and 170 mW (Typical) at 75 MHz
  • Consumes Less Than 1 mW When Disabled
  • Selectable Rising or Falling Clock Edge Triggered Inputs
  • ESD: 5000 V HBM