TL7770-12的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:监控器和复位 IC
  • 功能描述:具有可编程延迟时间的 12V 可编程双电源监控器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TL7770-12的产品详情:
The TL7770 is an integrated-circuit system supervisor designed for use as a reset controller in microcomputer and microprocessor power-supply systems. This device contains two independent supply-voltage supervisors that monitor the supplies for overvoltage and undervoltage conditions at the VSO and VSU terminals, respectively. When VCC attains the minimum voltage of 1 V during power up, the RESET\ output becomes active (low). As VCC approaches 3.5 V, the time-delay function activates, latching RESET and RESET\ active (high and low, respectively) for a time delay (td) after system voltages have achieved normal levels. Above VCC = 3.5 V, taking RESIN\ low activates the time-delay function during normal system-voltage levels. To ensure that the microcomputer system has reset, the outputs remain active until the voltage at VSU exceeds the threshold value, VIT+, for a time delay, which is determined by an external timing capacitor such that:
td 20 × 103 × capacitance
where td is in seconds and capacitance is in farads.
TL7770-12的优势和特性:
  • Power-On Reset Generator
  • Automatic Reset Generation After Voltage Drop
  • RESET\ Defined When VCC Exceeds 1 V
  • Wide Supply-Voltage Range...3.5 V to 18 V