TPS40051-Q1的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:汽车类 8V 至 40V 同步降压控制器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS40051-Q1的产品详情:
The TPS4005x is a family of high-voltage, wide input (8 V to 40 V), synchronous, step-down converters. The TPS4005x family offers design flexibility with a variety of user programmable functions, including soft-start, UVLO, operating frequency, voltage feedforward, high-side current limit, and loop compensation.
TPS40051-Q1的优势和特性:
  • Qualified for Automotive Applications
  • Operating Input Voltage 8 V to 40 V
  • Input Voltage Feed-Forward Compensation
  • < 1 % Internal 0.7-V Reference
  • Programmable Fixed-Frequency Up to 1 MHz Voltage Mode Controller
  • Internal Gate Drive Outputs for High-Side and Synchronous N-Channel MOSFETs
  • 16-Pin PowerPAD. Package (λJC = 2°C/W)