TPS40100的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:具有高级排序功能和输出裕量的 4.5V 至 18V 同步降压控制器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS40100的产品详情:
The TPS40100 is a mid voltage, wide-input (between 4.5 V and 18 V), synchronous, step-down controller. The TPS40100 offers programmable closed loop soft-start, programmable UVLO (with programmable hysteresis), programmable inductor sensed current limit and can be synchronized to other timebases. The TPS40100 incorporates MOSFET gate drivers for external N-channel high-side and synchronous rectifier (SR) MOSFET. Gate drive logic incorporates adaptive anti-cross conduction circuitry for improved efficiency, reducing both cross conduction and diode conduction in the rectifier MOSFET. The externally programmable current limit provides a hiccup overcurrent recovery characteristic.
TPS40100的优势和特性:
  • Operation over 4.5 V to 18 V Input Range
  • Adjustable Frequency (Between 100 kHz and 600 kHz) Current Feedback Control
  • Output Voltage Range From 0.7 V to 5.5 V
  • Simultaneous, Ratiometric and Sequential Startup Sequencing
  • Adaptive Gate Drive
  • Remote Sensing (Via Separate GND/PGND)
  • Internal Gate Drivers for N-channel MOSFETs
  • Internal 5-V Regulator
  • 24-Pin QFN Package
  • Thermal Shutdown
  • Programmable Overcurrent Protection
  • Power Good Indicator
  • 1%, 690-mV Reference
  • Output Margining, 3% and 5%