TPS51100的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:DDR 存储器电源 IC
  • 功能描述:3A 拉电流/灌电流 DDR 终端器稳压器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS51100的产品详情:
The TPS51100 maintains fast transient response, only requiring 20 µF (2 × 10 µF) of ceramic output capacitance. The TPS51100 supports remote sensing functions and all features required to power the DDR and DDR2 VTT bus termination according to the JEDEC specification. The part also supports DDR3 VTT termination with VDDQ at 1.5 V (typical). In addition, the TPS51100 includes integrated sleep-state controls, placing VTT in Hi-Z in S3 (suspend to RAM) and soft-off for VTT and VTTREF in S5 (suspend to disk). The TPS51100 is available in the thermally efficient 10-pin MSOP PowerPAD™ package and is specified from –40°C to 85°C.
TPS51100的优势和特性:
  • Input Voltage Range: 4.75 V to 5.25 V
  • VLDOIN Voltage Range: 1.2 V to 3.6 V