TPS60150的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 电荷泵(无电感器)
  • 功能描述:采用 2x2 SON 封装的 140mA、5V 电荷泵
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS60150的产品详情:
The TPS60150 device is a switched capacitor voltage converter that produces a regulated, low noise, and low-ripple output voltage of 5 V from an unregulated input voltage.
The 5-V output can supply a minimum of 140-mA current.
The TPS60150 device operates in skip mode when the load current falls less than 8 mA under typical condition. In skip mode operation, quiescent current is reduced to 90 µA.
Only 3 external capacitors are needed to generate the output voltage, therefore saving PCB space.
Inrush current is limited by the soft-start function during power on and power transient states.
TPS60150的优势和特性:
  • 2.7-V to 5.5-V Input Voltage Range
  • Fixed Output Voltage of 5 V
  • Maximum Output Current: 140 mA
  • 1.5-MHz Switching Frequency
  • Typical 90-A Quiescent Current at No Load Condition (Skip Mode)
  • X2 Charge Pump
  • Hardware Enable and Disable Function
  • Built-in Soft Start
  • Built-in Undervoltage Lockout Protection
  • Thermal and Overcurrent Protection
  • Available in a 2-mm × 2-mm 6-Pin SON Package with 0.8-mm Height
TPS60150的参数(英文):
  • Vin (Min) (V)
  • 2.7
  • Vin (Max) (V)
  • 5.5
  • Vout (Min) (V)
  • 5
  • Vout (Max) (V)
  • 5
  • Iout (Max) (A)
  • 0.14
  • Regulated outputs (#)
  • 1
  • Switching frequency (Min) (kHz)
  • 1500
  • Switching frequency (Max) (kHz)
  • 1500
  • Iq (Typ) (mA)
  • 0.08
  • Features
  • Enable
  • Rating
  • Catalog
TPS60150的评估套件:
TPS60150EVM-359 TPS60150EVM-359 评估模块
TPS60150EVM-359 简化了 TPS60150 150mA 充电泵的评估过程。