TPS60250的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:LED 驱动器 - 背光 LED 驱动器
  • 功能描述:可驱动 7 个 WLED 的高效电荷泵,具有 I2C 接口和 0x77 I2C 从地址
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS60250的产品详情:
The TPS60250/2 are available in a 16-pin 3mm x 3mm thin QFN.
TPS60250的优势和特性:
  • 3.0 V to 6.0 V Input Voltage Range
  • ×1 and ×1.5 Charge Pump
  • Fully Programmable Current with I2C
    • 64 Dimming Steps with 25mA Maximum (Sub and Main Display Banks)
    • 4 Dimming Steps with 80mA Maximum (DM5 for Auxiliary Application)
  • 2% Current Matching for Sub LEDs at Light Load Condition (Each 100A)
  • 750 kHz Charge Pump Frequency
  • Continuous 230mA Maximum Output Current
  • Auto Switching Between ×1 and ×1.5 Mode for Maximum Efficiency
  • Built-in Soft Start and Current Limit
  • Open Lamp Detection
  • 16-Pin 3mm x 3mm QFN