TPS61002的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 升压稳压器
  • 功能描述:具有固定 1.8V 输出的低输入电压非同步升压转换器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS61002的产品详情:
The TPS6100x devices are boost converters intended for systems that are typically operated from a single- or dual-cell nickel-cadmium (NiCd), nickel-metal hydride (NiMH), or alkaline battery. The converter output voltage can be adjusted from 1.5 V to a maximum of 3.3 V and provides a minimum output current of 100 mA from a single battery cell and 250 mA from two battery cells. The converter starts up into a full load with a supply voltage of 0.9 V and stays in operation with supply voltages as low as 0.8 V.
The converter is based on a fixed-frequency, current-mode pulse-width-modulation (PWM) controller that goes into power-save mode at low load currents. The current through the switch is limited to a maximum of 1100 mA, depending on the output voltage. The current sense is integrated to further minimize external component count. The converter can be disabled to minimize battery drain when the system is put into standby.
TPS61002的优势和特性:
  • Start-Up Into a Full Load With Supply Voltages as Low as 0.9 V Over Full Temperature Range
  • Minimum 100-mA Output Current From 0.8-V Supply Voltage, 250 mA From 1.8 V
  • High Power Conversion Efficiency, up to 90%
  • Power-Save Mode for Improved Efficiency at Low Output Currents
  • Device Quiescent Current Less Than 50 A