TPS65120的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:LCD 和 OLED 显示电源和驱动器
  • 功能描述:具有 3.3V 固定电压逻辑的 4 通道单电感器多路输出 (SIMO) 偏置 IC
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS65120的产品详情:
The TPS6512x DC-DC converter supplies all three voltages required by amorphous-silicon (a-Si) and low-temperature poly-silicon (LTPS) TFT-LCD displays. The compact layout of the TPS6512x uses a single inductor to generate independently-regulated positive and negative outputs. A free-running variable peak current PWM control scheme time-multiplexes the inductor between outputs. This control architecture operates at a pseudo-fixed-frequency to provide fast response to line and load transients while maintaining a relatively constant switching frequency and high efficiency over a wide range of input and output voltages. Due to the high switching frequency capability of the device, inexpensive and ultra-thin 8.2 or 10 µH inductors can be used.
The main output, VMAIN, is post-regulated to provide a low-ripple source drive voltage for the LCD display. The auxiliary outputs generate a boosted output voltage, VGH, up to 20 V, and a negative output voltage, VGL, down to -18 V for the LCD gate drive. The device has internal current limiting for high reliability under fault conditions. Additionally, the device offers a fixed output linear regulator for the LCD logic circuitry.
TPS65120的优势和特性:
  • Main Output, VMAIN
    • Adjustable Voltage, 3.0 V to 5.6 V/25 mA
    • Post-Regulated for Low Ripple (5mVPP)
    • ±0.8% Typical Accuracy
    • Efficiency up to 83%
  • Positive Output, VGH
    • Adjustable Voltage up to 20 V/2 mA
    • ±3% Typical Accuracy
  • Negative Output, VGL
    • Adjustable Voltage down to -18 V/2 mA
    • ±3% Typical Accuracy
  • Auxiliary 1.8 V/3.3 V Linear Regulator
  • Automatic or Programmable Power Sequencing
  • Complete 1 mm Component Profile Solution
  • 2.5 V to 5.5 V Input Voltage Range
  • Output Short Circuit Protected
  • 16-Pin QFN Package (3 × 3 × 0,9 mm)
  • APPLICATIONS
    • Small Form Factor a-Si and LTPS TFT LCD
    • Cell Phones, Smart Phones
    • PDAs, Pocket PCs
    • Portable DVD
    • Digital-Still Cameras, Camcorders
    • Handheld Instruments
    • Portable GPS
    • Car Navigation Systems
TPS65120的参数(英文):
  • Display type
  • LCD unipolar
  • IC integration
  • LCD bias
  • Vin (Min) (V)
  • 2.5
  • Vin (Max) (V)
  • 5.5
  • Source driver voltage (Min) (V)
  • 3
  • Source driver voltage (Max) (V)
  • 5.6
  • Level shifter/scan driver (ch)
  • 0
  • V_POS (Min) (V)
  • 3
  • V_POS (Max) (V)
  • 20
  • V_NEG (Min) (V)
  • -18
  • V_NEG (Max) (V)
  • -1.5
  • Features
  • Output discharge
  • Topology
  • Boost, Inverting Buck-Boost
  • Rating
  • Catalog
TPS65120的评估套件:
TPS65120EVM-076 TPS65120 评估模块
The TPS65120EVM-076 is an evaluation tool for the TPS65120 multi-channel power supply for small form-factor TFT LCD displays. The evaluation module can accept input voltages in range of 2.5V to 5.5V and supplies Vmain = 5V, Vgh = 12V and Vgl = -12V to power a-Si or LTPS TFT displays. Other voltages (...)