TPS71501-EP的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:线性和低压降 (LDO) 稳压器
  • 功能描述:50mA、24V、3.2uA 电源电流低压降线性稳压器(增强型产品)
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS71501-EP的产品详情:
The TPS71501 low-dropout (LDO) voltage regulators offer the benefits of high input voltage, low dropout voltage, low-power operation, and miniaturized packaging. The device, which operates over an input range of 2.5 V to 24 V, is stable with any capacitor (≥0.47 µF). The low dropout voltage and low quiescent current allow operation at extremely low power levels. Therefore, the devices are ideal for powering battery-management ICs. Specifically, because the devices are enabled as soon as the applied voltage reaches the minimum input voltage, the output is quickly available to power continuously operating battery-charging ICs.
The usual PNP pass transistor has been replaced by a PMOS pass element. Because the PMOS pass element behaves as a low-value resistor, the low dropout voltage, typically 415 mV at 50 mA of load current, is directly proportional to the load current. The low quiescent current (3.2 µA typically) is stable over the entire range of output load current (0 mA to 50 mA).
TPS71501-EP的优势和特性:
  • Controlled Baseline
    • One Assembly Site
    • One Test Site
    • One Fabrication Site
  • Extended Temperature Performance of 55°C to 125°C
  • Enhanced Diminishing Manufacturing Sources (DMS) Support
  • Enhanced Product-Change Notification
  • Qualification Pedigree(1)
  • 24-V Maximum Input Voltage
  • Low 3.2-A Quiescent Current at 50 mA
  • Stable With Any Capacitor (≥ 0.47 F)
  • 50-mA Low-Dropout Regulator
  • Adjustable Output Voltage (1.2 V to 15 V)
  • Designed to Support MSP430 Families:
    • 1.9-V Version Ensured to be Higher Than Minimum VIN of 1.8 V
    • 2.3-V Version Ensured to Meet 2.2-V Minimum VIN for Flash on MSP430F2xx
    • 3.45-V Version Ensured to be Lower Than Maximum VIN of 3.6 V