TPS75100的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:LED 驱动器 - RGB LED 驱动器
  • 功能描述:具有 PWM 亮度控制功能的 10mA/通道低压降双列 LED 驱动器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS75100的产品详情:
The TPS7510x linear low dropout (LDO) matching LED current source is optimized for low-power keypad and navigation pad LED backlighting applications. The device provides a constant current to up to four unmatched LEDs organized in two banks of two LEDs each in a common-cathode topology. Without an external resistor, the current source defaults to a factory-programmable, preset current level with ±0.5% accuracy (typical). An optional external resistor can be used to set initial brightness to user-programmable values with higher accuracy. Brightness can be varied from off to full brightness by inputting a pulse width modulation (PWM) signal on each enable pin (ENx, where x indicates LED bank A or B). Each bank has independent enable and brightness control, but current matching is done to all four channels concurrently. The input supply range is ideally suited for single-cell Li-Ion battery supplies and the TPS7510x can provide up to 25 mA per LED.
TPS75100的优势和特性:
  • Regulated Output Current with 2% LED-to-LED Matching
  • Drives Up to Four LEDs at 25 mA Each in a Common Cathode Topology
  • 28-mV Typical Dropout Voltage Extends Usable Supply Range in Li-Ion Battery Applications
  • Brightness Control Using PWM Signals
  • Two 2-LED Banks With Independent Enable and PWM Brightness Control per Bank
  • No Internal Switching SignalsEliminates EMI
  • Default LED Current Eliminates External Components
    • Default Values from 3 mA to 10 mA (in 1-mA Increments) Available Using Innovative Factory EEPROM Programming