TPS8268180的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:1.6A、高效 MicroSiP 降压转换器模块
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPS8268180的产品详情:
The TPS8268x is packaged in a compact (2.3mm × 2.9mm) and low profile BGA package suitable for automated assembly by standard surface mount equipment.
TPS8268180的优势和特性:
  • Wide VIN Range From 2.5V to 5.5V
  • Total Solution Size < 6.7 mm2
  • Sub 1-mm Profile Solution
  • ±1.5% DC Voltage Accuracy
  • Up to 1600-mA Load Current
  • Up to 90% Efficiency
  • Fixed Output Voltage:
    • TPS8268180: 1.80V