UCC27200-Q1的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:栅极驱动器 - 半桥驱动器
  • 功能描述:具有 8V UVLO 和 CMOS 输入的汽车类 3A、120V 半桥栅极驱动器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
UCC27200-Q1的产品详情:
Both devices are offered in the 8-pin SO PowerPAD (DDA) package.
For all available packages, see the orderable addendum at the end of the data sheet.
UCC27200-Q1的优势和特性:
  • Qualified for Automotive Applications
  • AEC-Q100 Qualified With the Following Results:
    • Device Temperature Grade 1: 40°C to 125°C Ambient Operating Temperature Range
    • Device HBM ESD Classification Level 2
    • Device CDM ESD Classification Level C5
  • Drives Two N-Channel MOSFETs in High-Side and Low-Side Configuration
  • Maximum Boot Voltage: 120 V
  • Maximum VDD Voltage: 20 V
  • On-Chip 0.65-V VF, 0.6- RD Bootstrap Diode
  • Greater than 1 MHz of Operation
  • 20-ns Propagation Delay Times
  • 3-A Sink, 3-A Source Output Currents
  • 8-ns Rise and 7-ns Fall Time With 1000-pF Load
  • 1-ns Delay Matching
  • Specified from 40°C to 140°C (Junction Temperature)