ULQ2003A-Q1的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:电源开关 - 低侧开关
  • 功能描述:50V、7 通道汽车类达林顿晶体管阵列
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
ULQ2003A-Q1的产品详情:
The ULQ200xA-Q1 devices are high-voltage high-current Darlington transistor arrays. Each consists of seven npn Darlington pairs that feature high-voltage outputs with common-cathode clamp diodes for switching inductive loads. The collector-current rating of a single Darlington pair is 500 mA. The Darlington pairs can be paralleled for higher current capability.
The ULQ2003A-Q1 has a 2.7-kΩ series base resistor for each Darlington pair, for operation directly with TTL or 5-V CMOS devices. The ULQ2004A-Q1 has a 10.5-kΩ series base resistor to allow operation directly from CMOS devices that use supply voltages of 6 V to 15 V. The required input current of the ULQ2004A-Q1 is below that of the ULQ2003A-Q1.
ULQ2003A-Q1的优势和特性:
  • Qualified for Automotive Applications
  • ESD Protection Exceeds 200 V Using Machine Model (C = 200 pF, R = 0)
  • 500-mA-Rated Collector Current (Single Output)
  • High-Voltage Outputs: 50 V