BQ24707A的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:电池管理 IC - 电池充电器 IC
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
BQ24707A的产品详情:
The bq24707 and bq24707A devices are high-efficiency, synchronous battery chargers, offering low component count for space-constrained, multi-chemistry battery charging applications.
The IC charges one-, two-, three-, or four-series Li+ cells, and is available in a 20-pin, 3.5 × 3.5 mm QFN package.
BQ24707A的优势和特性:
  • SMBus Host-Controlled NMOS-NMOS Synchronous Buck Converter With Programmable 615 kHz, 750 kHz, and 885 kHz Switching Frequency
  • Real-Time System Control on ILIM Pin to Limit Charge Current
  • Programmable Input Current, Charge Voltage, Charge Current Limits
    • ±0.5% Charge Voltage Accuracy up to 19.2 V
    • ±3% Charge Current Accuracy up to 8.128 A
    • ±3% Input Current Accuracy up to 8.064 A
    • ±2% 20× Adapter Current or Charge Current Output Accuracy
  • Programmable Adapter Detection and Indicator
  • Independent Comparator With Internal Reference
  • Integrated Soft-Start
  • Integrated Loop Compensation
  • AC Adapter Operating Range 5 V to 24 V
  • 15-A Off-State Battery Discharge Current
  • 20-pin 3.5 mm × 3.5 mm QFN Package
  • bq24707: ACOK Delay Default 1.3 s
  • bq24707A: ACOK Delay Default 1.2 ms