CD54HCT109的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:逻辑和电压转换
  • 技术类目:触发器、锁存器和寄存器 - JK 触发器
  • 功能描述:具有设置和复位端的高速 CMOS 逻辑双路正边沿触发式 J-K 触发器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
CD54HCT109的产品详情:
CD54HCT109的优势和特性:
  • Asynchronous Set and Reset
  • Schmitt Trigger Clock Inputs
  • Typical fMAX = 54MHz at VCC = 5V, CL = 15pF, A = 25°C
  • Fanout (Over Temperature Range)
    • Standard Outputs . . . . . . . . . . . . . . . 10 LSTTL Loads
    • Bus Driver Outputs . . . . . . . . . . . . . 15 LSTTL Loads
  • Wide Operating Temperature Range . . . -55°C to 125°C
  • Balanced Propagation Delay and Transition Times
  • Significant Power Reduction Compared to LSTTL Logic ICs
  • HC Types
    • 2V to 6V Operation
    • High Noise Immunity: NIL = 30%, NIH = 30% of VCC at VCC = 5V
  • HCT Types
    • 4.5V to 5.5V Operation
    • Direct LSTTL Input Logic Compatibility, VIL = 0.8V (Max), VIH = 2V (Min)
    • CMOS Input Compatibility, Il 1A at VOL, VOH