CD74HC7046A的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
CD74HC7046A的产品详情:
The CD74HC7046A and CD74HCT7046A high-speed silicon-gate CMOS devices, specified in compliance with JEDEC Standard No. 7A, are phase-locked-loop (PLL) circuits that contain a linear voltage-controlled oscillator (VCO), two-phase comparators (PC1, PC2), and a lock detector. A signal input and a comparator input are common to each comparator. The lock detector gives a HIGH level at pin 1 (LD) when the PLL is locked. The lock detector capacitor must be connected between pin 15 (CLD) and pin 8 (Gnd). For a frequency range of 100kHz to 10MHz, the lock detector capacitor should be 1000pF to 10pF, respectively.
The signal input can be directly coupled to large voltage signals, or indirectly coupled (with a series capacitor) to small voltage signals. A self-bias input circuit keeps small voltage signals within the linear region of the input amplifiers. With a passive low-pass filter, the 7046A forms a second-order loop PLL. The excellent VCO linearity is achieved by the use of linear op-amp techniques.
CD74HC7046A的优势和特性:
  • Center Frequency of 18MHz (Typ) at VCC = 5V, Minimum Center Frequency of 12MHz at VCC = 4.5V
  • Choice of Two Phase Comparators
  • Minimal Frequency Drift
  • Zero Voltage Offset Due to Op-Amp Buffer
  • Operating Power-Supply Voltage Range
    • VCO Section...3V to 6V
    • Digital Section...2V to 6V
  • Wide Operating Temperature Range... 55°C to 125°C
  • HC Types
    • 2V to 6V Operation
    • High Noise Immunity: NIL = 30%, NIH = 30% of VCC at VCC = 5V
  • HCT Types
    • 4.5V to 5.5V Operation
    • Direct LSTTL Input Logic Compatibility, VIL = 0.8V (Max), VIH = 2V (Min)
    • CMOS Input Compatibility, Il ≤ 1A at VOL, VOH