SN74ABT162500的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:逻辑和电压转换
  • 技术类目:缓冲器、驱动器和收发器 - 通用收发器
  • 功能描述:具有三态输出的 18 位通用总线收发器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
SN74ABT162500的产品详情:
The B-port outputs, which are designed to source or sink up to 12 mA, include equivalent 25- series resistors to reduce overshoot and undershoot.
When VCC is between 0 and 2.1 V, the device is in the high-impedance state during power up or power down. However, to ensure the high-impedance state above 2.1 V, OE\ should be tied to VCC through a pullup resistor and OE should be tied to GND through a pulldown resistor; the minimum value of the resistor is determined by the current-sinking/current-sourcing capability of the driver.
A-to-B data flow is shown: B-to-A flow is similar but uses OEBA\, LEBA, and CLKBA\.
Output level before the indicated steady-state input conditions were established
  • Members of the Texas Instruments WidebusTM Family
  • B-Port Outputs Have Equivalent 25- Series Resistors, So No External Resistors Are Required
  • State-of-the-Art EPIC-II BTM BiCMOS Design Significantly Reduces Power Dissipation
  • Typical VOLP (Output Ground Bounce) < 0.8 V at VCC = 5 V, TA = 25°C
  • High-Impedance State During Power Up and Power Down
  • Flow-Through Architecture Optimizes PCB Layout
  • Latch-Up Performance Exceeds 500 mA Per JESD 17
  • ESD Protection Exceeds 2000 V Per MIL-STD-883, Method 3015; Exceeds 200 V Using Machine Model (C = 200 pF, R = 0)