LM285-2.5-N的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:电压基准 - 并联电压基准
  • 功能描述:具有 -40°C 至 +85°C 工作温度范围的 2.5V 微功耗基准电压二极管
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
LM285-2.5-N的产品详情:
The LM185-2.5-N/LM285-2.5-N/LM385-2.5-N are micropower 2-terminal band-gap voltage regulator diodes. Operating over a 20 μA to 20 mA current range, they feature exceptionally low dynamic impedance and good temperature stability. On-chip trimming is used to provide tight voltage tolerance. Since the LM-185-2.5-N band-gap reference uses only transistors and resistors, low noise and good long term stability result.