LMP91200的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:传感器
  • 技术类目:专用传感器 - 信号调节器
  • 功能描述:适用于低功耗 pH 传感应用的集成 AFE
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
LMP91200的产品详情:
The LMP91200 device is a sensor AFE for use in low-power, analytical-sensing applications. The LMP91200 is designed for 2-electrode sensors. This device provides all of the functionality needed to detect changes based on a delta voltage at the sensor. Optimized for low-power applications, the LMP91200 works over a voltage range of 1.8 V to 5.5 V. With its extremely low input bias current it is optimized for use with pH sensors. Also, in absence of supply voltage the very low input bias current reduces degradation of the pH probe when connected to the LMP91200. Two guard pins provide support for high parasitic impedance wiring. Depending on the configuration, total current consumption for the device is 50 µA while measuring pH. Available in a 16-pin TSSOP package, the LMP91200 operates from –40°C to +125°C.
LMP91200的优势和特性:
  • Active Guarding
  • Key Specifications Unless otherwise noted, typical values at TA = 25°C, VS = (VDD-GND) = 3.3 V
    • pH Buffer Input Bias Current (0 < VINP < 3.3 V)
      • Maximum at 25°C: ±125 fA
      • Maximum at 85°C: ±445 fA
    • pH Buffer Input Bias Current (500 mV < VINP VCM < 500 mV), VS = (VDD GND) = 0 V
      • Maximum at 25°C: ±600 fA
      • Maximum at 85°C: ±6.5 pA
    • pH Buffer Input Offset Voltage: ±200 V
    • pH Buffer Input Offset Voltage Drift: ±2.5 V/°C
    • Supply Current: 50 A
    • Supply Voltage: 1.8 V to 5.5 V
    • Operating Temperature Range: 40°C to 125°C