LMR14203的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:采用 SOT-23 封装的 4.5V 至 42V、0.3A 降压直流/直流开关稳压器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
LMR14203的产品详情:
The LMR14203 is a PWM DC/DC buck (step-down) regulator. With a wide input range from 4.5V-42V, it is suitable for a wide range of applications such as power conditioning from unregulated sources. They feature a low RDSON (0.9 typical) internal switch for maximum efficiency (85% typical). Operating frequency is fixed at 1.25 MHz allowing the use of small external components while still being able to have low output voltage ripple. Soft-start can be implemented using the shutdown pin with an external RC circuit allowing the user to tailor the soft-start time to a specific application.
The LMR14203 is optimized for up to 300 mA load current.
LMR14203的优势和特性:
  • Input Voltage Range of 4.5V to 42V
  • Output Voltage Range of 0.765V to 34V
  • Output Current up to 0.3A
  • 1.25 MHz Switching Frequency
  • Low Shutdown Iq, 16 A Typical
  • Short Circuit Protected
  • Internally Compensated
  • Soft-Start Function
  • Thin SOT-23-6 Package (2.97 x 1.65 x 1mm)
  • Fully Enabled for WEBENCH Power Designer
Performance Benefits
  • Tight Accuracy for Powering Digital ICs
  • Extremely Easy to Use
  • Tiny Overall Solution Reduces System Cost
All trademarks are the property of their respective owners.
LMR14203的参数(英文):
  • Vin (Min) (V)
  • 4.5
  • Vin (Max) (V)
  • 42
  • Vout (Min) (V)
  • Vout (Max) (V)
  • 34
  • Iout (Max) (A)
  • 0.3
  • Iq (Typ) (uA)
  • 1300
  • Switching frequency (Min) (kHz)
  • 950
  • Switching frequency (Max) (kHz)
  • 1500
  • Features
  • Enable, Over Current Protection
  • Rating
  • Catalog
  • Regulated outputs (#)
  • 1
  • Control mode
  • Current Mode
  • Duty cycle (Max) (%)
  • 87
LMR14203的评估套件:
LMR14203XMKDEMO LMR14203 Simple Switcher® 小尺寸 42V 降压稳压器 300 mA 演示板
The LMR14203/06 is a PWM DC/DC buck (step-down) regulator. With a wide input range from 4.5V-42V, it is suitable for a variety of applications from automotive to power conditioning of unregulated sources. The LMR14203/LMR14006 Evaluation Board is designed to provide the design engineer with a fully (...)
LMR14203X PSpice Transient Model
在PSpice for TI 设计和仿真工具中,您可以搜索 TI (...)
SIMPLE SWITCHER Power Design for TMS320F281x/C281x with 24V Input (Schematic)
此断续导通模式 (DCM) 非隔离式 800W SEPIC 转换器电池充电器参考设计提供可调的输出电压和电流。通过设置 0V 到 3V 之间的外部直流电压,可在 282V 到 400V 之间调整输出电压。通过调整 PWM 输入占空比,可在 0A 到 2A 之间调整输出充电电流。它在 340Vdc 到 420Vdc 的输入电压范围内运行。使用独立的电压和电流反馈环路维持稳定。