PTH12050W的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:1.2 至 5.5V 6A 输出 12V 输入的非隔离宽调节模块
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
PTH12050W的产品详情:
Although small in size (0.87 inches × 0.5 inches), these modules are rated for up to 6 A of output current, and are an ideal choice in applications where space, performance, and a power-up sequencing capability are important attributes.
The series operates from an input voltage of 12-V to provide step-down conversion to a wide range of output voltages. The output voltage of the W-suffix device may set to any voltage over the adjust range, 1.2 V to 5.5 V. The L-suffix device has an adjustment range of 0.8 V to 1.8 V. The output voltage is set within the adjustment range using a single external resistor.
PTH12050W的优势和特性:
  • Up to 6-A Output Current
  • 12-V Input Voltage
  • Wide-Output Voltage Adjust (1.2 V to 5.5 V)/(0.8 V to 1.8 V)
  • Efficiencies up to 93%
  • 200 W/in3 Power Density
  • On/Off Inhibit
  • Undervoltage Lockout
  • Operating Temperature: -40°C to 85 °C