TL2218-285的基本参数
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TL2218-285的产品详情:
The device operates over a wide termination-voltage (Vterm[dagger]) range of 3.5 V to 5.5 V, offering an extra 0.5 V of operating range when compared to the minimum termination voltage of 4 V required by other integrated active terminators. The TL2218-285 functions as a current-sourcing terminator and supplies a constant output current of 23 mA into each asserted line. When a line is deasserted, the device senses the rising voltage level and begins to function as a voltage source, supplying a fixed output voltage of 2.85 V. The TL2218-285 features compatibility with active negation drivers and has a typical sink current capability of 20 mA.
The TL2218-285 is able to ensure that maximum current is applied at the first high-level step. This performance means that the device should provide a first high-level step exceeding 2 V even at a 10-MHz rate. Therefore, noise margins are improved considerably above those provided by resistive terminators.
A key difference between the TL2218-285 current-mode terminator and a Boulay terminator is that the TL2218-285 does not incorporate a low dropout regulator to set the output voltage to 2.85 V. In contrast with the Boulay termination concept, the accuracy of the 2.85 V is not critical with the current-mode method used in the TL2218-285 because this voltage does not determine the driver current. Therefore, the primary device specifications are not the same as with a voltage regulator but are more concerned with output current.
The DISABLE\ terminal is TTL compatible and must be taken low to shut down the outputs. The device is normally active, even when DISABLE\ is left floating. In the disable mode, only the device startup circuits remain active, thereby reducing the supply current to just 500 uA. Output capacitance in the shutdown mode is typically 6 pF.