TL5001A-Q1的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 升压稳压器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TL5001A-Q1的产品详情:
The error-amplifier common-mode voltage ranges from 0 V to 1.5 V. The noninverting input of the error amplifier is connected to a 1-V reference. Dead-time control (DTC) can be set to provide 0% to 100% dead time by connecting an external resistor between DTC and GND. The oscillator frequency is set by terminating RT with an external resistor to GND. During low VCC conditions, the UVLO circuit turns the output off until VCC recovers to its normal operating range.
The TL5001A is characterized for operation from –40°C to 125°C.
TL5001A-Q1的优势和特性:
  • Qualified for Automotive Applications
  • Complete PWM Power Control
  • 3.6-V to 40-V Operation
  • Internal Undervoltage-Lockout Circuit
  • Internal Short-Circuit Protection
  • Oscillator Frequency: 20 kHz to 500 kHz
  • Variable Dead Time Provides Control Over Total Range
  • ±3% Tolerance on Reference Voltage