TLV320AIC32的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:音频
  • 技术类目:音频转换器 - 音频编解码器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TLV320AIC32的产品详情:
The TLV320AIC32 is a low-power stereo-audio codec with a stereo headphone amplifier, as well as multiple inputs and outputs, programmable in single-ended or fully-differential configurations. Extensive register-based power control is included, enabling stereo 48-kHz DAC playback as low as 14 mW from a 3.3-V analog supply, making it ideal for portable, battery-powered audio and telephony applications.
The TLV320AIC32 contains four high-power output drivers as well as two fully differential output drivers. The high-power output drivers are capable of driving a variety of load configurations, including up to four channels of single-ended 16-Ω headphones using ac-coupling capacitors, or stereo 16-Ω headphones in a cap-less output configuration. In addition, pairs of drivers can be used to drive 8-Ω speakers in a BTL configuration at 500 mW per channel.
The stereo audio DAC supports sampling rates from 8 kHz to 96 kHz and includes programmable digital filtering in the DAC path for 3D, bass, treble, midrange effects, speaker equalization, and de-emphasis for 32 kHz, 44.1 kHz, and 48 kHz rates. The stereo-audio ADC supports sampling rates from 8 kHz to 96 kHz and is preceded by programmable gain amplifiers providing up to +59.5 dB analog gain for low-level microphone inputs.
The serial control bus supports the I2C protocol, while the serial-audio data bus is programmable for I2S, left/right justified, DSP, or TDM modes. A highly programmable PLL is included for flexible clock generation and support for all standard audio rates from a wide range of available MCLKs, varying from 512 kHz to 50 MHz, with special attention paid to the most popular cases of 12 MHz, 13 MHz, 16 MHz, 19.2 MHz, and 19.68 MHz system clocks.
The TLV320AIC32 operates from an analog supply of 2.7 V - 3.6 V, a digital core supply of 1.65 V - 1.95 V, and a digital I/O supply of 1.1 V - 3.6 V. The device is available in a 5 × 5 mm, 32-lead QFN package.
TLV320AIC32的优势和特性:
  • Stereo Audio DAC
    • 100 dB A Signal-to-Noise Ratio
    • 16/20/24/32-Bit Data
    • Supports Rates From 8 kHz to 96 kHz
    • 3D/Bass/Treble/EQ/De-Emphasis Effects
  • Stereo Audio ADC
    • 92 dB A Signal-to-Noise Ratio
  • Six Audio Input Pins
    • Six Stereo Single-Ended Inputs
  • Six Audio Output Drivers
    • Stereo 8-, 500 mw/Channel Speaker Drive Capability
    • Stereo Fully-Differential or Single-Ended Headphone Drivers
    • Fully Differential Stereo Line Outputs
  • Low Power: 14-mW Stereo, 48-kHz Playback With 3.3-V Analog Supply
  • Programmable Input/Output Analog Gains
  • Automatic Gain Control (AGC) for Record
  • Programmable Microphone Bias Level
  • Programmable PLL for Flexible Clock Generation
  • I2C Control Bus
  • Audio Serial Data Bus Supports I2S, Left/Right-Justified, DSP, and TDM Modes
  • Extensive Modular Power Control
  • Power Supplies:
    • Analog: 2.7 V - 3.6 V
    • Digital Core: 1.65 V - 1.95 V
    • Digital I/O: 1.1 V - 3.6 V
  • Available Packages: 5 × 5 mm, 32-Pin QFN