TPA3100D2-Q1的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:音频
  • 技术类目:音频放大器 - 扬声器放大器
  • 功能描述:汽车类 20W、2 通道、10V 至 26V 电源模拟输入 D 类音频放大器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPA3100D2-Q1的产品详情:
  • Qualified for Automotive Applications
  • 20 W/Channel Into an 8- Load From an 18-V Supply
  • 10 W/Channel Into an 8- Load From a 12-V Supply
  • 15 W/Channel Into an 4- Load From a 12-V Supply
  • Operates From 10 V to 26 V
  • 92% Efficient Class-D Operation Eliminates Need for Heat Sinks
  • Four Selectable Fixed-Gain Settings
  • Differential Inputs
  • Thermal and Short-Circuit Protection With Auto-Recovery Feature
  • Clock Output for Synchronization With Multiple Class-D Devices
  • Surface Mount 7-mm × 7-mm 48-pin QFN (RGZ) Package
  • APPLICATIONS
    • Televisions
TPA3100D2-Q1的参数(英文):
  • Audio input type
  • Analog Input
  • Architecture
  • Class-D
  • Speaker channels (Max)
  • Stereo
  • Power stage supply (Max) (V)
  • 26
  • Power stage supply (Min) (V)
  • 10
  • Load (Min) (ohms)
  • 4
  • Output power (W)
  • 20
  • SNR (dB)
  • 102
  • THD + N @ 1 kHz (%)