TPL0202-10的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:数据转换器
  • 技术类目:数字电位器
  • 功能描述:具有 SPI 和非易失性存储器的 256 抽头双通道数字电位器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
TPL0202-10的产品详情:
The TPL0202 has two linear-taper digital potentiometers (DPOTs) with 256 wiper positions. Each potentiometer can be used as a three-terminal potentiometer or as a two-terminal rheostat. The TPL0202-10 has an end-to-end resistance of 10 kΩ.
TPL0202-10的优势和特性:
  • Two Potentiometers With 256-Position Resolution
  • Non-Volatile Memory Stores Wiper Settings
  • 10-kΩ End-to-End Resistance (TPL0202-10)
  • Fast Power-Up Response Time: <100 s
  • ±1 LSB INL, ±0.5 LSB DNL (Voltage-Divider Mode)
  • 12 ppm/°C Ratiometric Temperature Coefficient
  • SPI Serial Interface
  • 2.7 to 5.5 V Single-Supply Operation
  • Operating Temperature Range From 40°C to +105°C