CDC421A100的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:时钟和计时
  • 技术类目:时钟发生器
  • 功能描述:100MHz 全集成式固定频率低抖动晶振时钟发生器
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
CDC421A100的产品详情:
The CDC421Axxx is a high-performance, low-phase-noise clock generator. It has an integrated low-noise, LC-based voltage-controlled oscillator (VCO) that operates within the 1.75 GHz to 2.35 GHz frequency range. It has an integrated crystal oscillator that operates in conjunction with an external AT-cut crystal to produce a stable frequency reference for a phase-locked loop (PLL)-based frequency synthesizer. The output frequency (fOUT) is proportional to the frequency of the input crystal (fXTAL).
The CDC421Axxx differs from the CDC421xxx in the following ways:
  • Device Startup
CDC421A100的优势和特性:
  • Single 3.3-V Supply
  • Low Output Jitter: As low as 380 fs (RMS integrated between 10 kHz to 20 MHz)
  • Low Phase Noise at 312.5 MHz:
    • Less than -120 dBc/Hz at 10 kHz and -147 dBc/Hz at 10-MHz offset from carrier
  • Supports Crystal or LVCMOS Input Frequencies at 31.25 MHz, 33.33 MHz, and 35.42 MHz
  • Output Frequencies: 100 MHz, 106.25 MHz, 125 MHz, 156.25 MHz, 212.5 MHz, 250 MHz, and 312.5 MHz
  • Differential Low-Voltage Positive Emitter Coupled Logic (LVPECL) Outputs
  • Fully-Integrated Voltage-Controlled Oscillator (VCO): Runs from 1.75 GHz to 2.35 GHz
  • Typical Power Consumption: 300 mW
  • Chip Enable Control Pin
  • Available in 4-mm × 4-mm QFN-24 Package
  • ESD Protection Exceeds 2 kV (HBM)
  • Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C