PTV12010L的基本参数
  • 制造厂商:TI
  • 产品类别:电源管理
  • 技术类目:直流/直流开关稳压器 - 降压稳压器
  • 功能描述:0.8 至 1.8 V 8A 的 12V 输入非隔离宽调节 SIP 模块
快速报价,在行业拥有较高的知名度及影响力
PTV12010L的产品详情:
The PTV12010 series is produced in an 8-pin, single in-line pin (SIP) package. The SIP footprint minimizes board space, and offers an alternate package option for space conscious applications. Operating from a 12-V input bus, the series provides step-down conversion to a wide range of output voltages, at up to 8 A of output current. The output voltage of the W-suffix parts can be set to any value over the range of 1.2 V to 5.5 V. The L-suffix parts have an adjustment range of 0.8 V to 1.8 V. The output voltage is set using a single external resistor.
PTV12010L的优势和特性:
  • 8 A Output Current
  • 12-V Input Voltage
  • Wide-Output Voltage Adjust (1.2 V to 5.5 V)/(0.8 V to 1.8 V)
  • Efficiencies up to 93%
  • On/Off Inhibit
  • Prebias Start Up
  • Undervoltage Lockout
  • Auto-Track Sequencing
  • Output Overcurrent Protection (Nonlatching, Auto-Reset)
  • Operating Temperature: -40°C to 85°C